Peste 200 de mii de moldoveni au beneficiat în martie de medicamente și dispozitive medicale compensate

Citește și:

Aproximativ 81 de milioane de lei au fost transferate în luna martie de către Compania Națională de Asigurări în Medicină (CNAM) farmaciilor contractate pentru medicamentele și dispozitivele medicale compensate. De aceste preparate farmaceutice au beneficiat peste 200 de mii de persoane, anunță CNAM.

În structura cheltuielilor pentru medicamentele compensate în luna martie, cei mai mulți bani (circa 41 milioane de lei) au fost alocați pentru preparatele destinate tratamentului bolilor cardiovasculare, după care urmează antidiabeticele orale, injectabile și analogii de insulină (în jur de 15,6 milioane de lei) și preparatele compensate pentru copii în staționarul de zi (peste 3,9 milioane de lei).

Pentru dispozitive medicale compensate, CNAM a transferat mai mult de trei milioane de lei. De teste pentru determinarea nivelului de zahăr în sânge au beneficiat în jur de 11 mii de persoane, iar peste opt mii – de lanțete. Totodată, mai mult de 240 de pacienți au ridicat din farmacii pungi colectoare pentru stome intestinale și urinare.

- Advertisement -

Reţeta pentru medicamente și dispozitive medicale compensate este valabilă în toate farmaciile contractate de CNAM pe întreg teritoriul.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr fără permis și în stare de ebrietate, implicat într-un accident cu o mașină de poliție la Sîngerei. Autospeciala, vandalizată ulterior

Un tânăr de 18 ani din localitatea Mărinești, raionul Sîngerei, este cercetat de polițiști după ce a fost implicat...

Tenisul feminin din Republica Moldova revine în Grupa a II-a a Billie Jean King Cup după 25 de ani

Echipa feminină de tenis a Republicii Moldova a obținut una dintre cele mai importante performanțe din ultimele decenii, reușind...
  sursa: cursbnm.md