Rubio și Lavrov au discutat „următoarele etape” privind încheierea războiului din Ucraina

Citește și:

Secretarul de stat american Marco Rubio și omologul său rus Serghei Lavrov au discutat sâmbătă la telefon în legătură cu ”următoarele etape” în negocierile lor care vizează încheierea războiului din Ucraina, a anunțat Departamentul de Stat al SUA, relatează AFP, citată de agerpres.ro.

Șefii diplomațiilor americană și rusă ”au discutat următoarele etape care trebuie parcurse după recentele întâlniri din Arabia Saudită și au convenit să continue să lucreze pentru a restabili comunicarea dintre Statele Unite și Rusia”, a declarat purtătoarea de cuvânt a Departamentului de Stat american, Tammy Bruce.

Ea nu a oferit detalii despre data următoarei runde de discuții dintre Statele Unite și Rusia, sub egida Arabiei Saudite.

- Advertisement -

În pofida tensiunilor recente dintre președintele american Donald Trump și omologul său ucrainean Volodimir Zelenski, Kievul a fost de acord cu o încetare a focului necondiționată de 30 de zile sub auspiciile Statelor Unite, dacă Moscova va pune capăt atacurilor din estul Ucrainei.

Președintele rus Vladimir Putin nu a acceptat însă niciun armistițiu și a pus în schimb condiții care le depășesc pe cele stipulate în acordul dintre Statele Unite și Ucraina.

Sâmbătă, în cadrul unui summit virtual organizat de Londra, circa 30 de lideri ai țărilor sau organizațiilor care susțin Ucraina au decis să exercite o ”presiune colectivă” asupra Rusiei, despre care ei cred că dorește să continue războiul, pentru a o determina să accepte încetarea focului.

‘Mingea este în terenul Rusiei” care va trebui ”mai devreme sau mai târziu” să se așeze la masa negocierilor, a declarat premierul britanic Keir Starmer, adăugând că Vladimir Putin ”este cel care încearcă să întârzie” lucrurile.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md