Schimbări în Codul Muncii. Ce modificări a făcut Guvernul

Citește și:

Peste 30 de articole ale Codului Muncii au fost modificate de Guvern. Amendamentele au fost elaborate de un grup creat din specialiști de la Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.  

Asfel, în contractele colective și în contractele individuale de muncă urmează a fi prevăzută posibilitatea de a compensa orele de muncă suplimentară cu ore libere remunerate.

Totodată, angajații vor fi scutiți de obligativitatea prezentării, la momentul angajării, a unor acte improprii pentru angajator. Acestora, le va fi garantată menținerea locului de muncă şi a salariului mediu în perioada examenelor medicale periodice.

- Advertisement -

Amendamentele aprobate prevăd și dreptul angajatorului să transfere temporar salariatul, dar cu acordul scris al acestuia, la o altă muncă în cadrul aceleiaşi unităţi, cu păstrarea locului de muncă de bază.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

La Dondușeni au fost comemorați deportații regimului stalinist, la 85 de ani de la primul val de deportări

La Dondușeni a avut loc ceremonia de comemorare a victimelor represiunilor staliniste, organizată în spatele Gării Feroviare, loc simbolic...

MEC și ANCE vor analiza petiția privind proba de Bacalaureat la Matematică, Profil Real

Ministerul Educației și Cercetării și Agenția Națională pentru Curriculum și Evaluare au luat act de petiția publică referitoare la...
  sursa: cursbnm.md