21°C
Cer senin
Top știri

SUA ameninţă China cu acţiuni la nivel economic din cauza atitudinii faţă de războiul din Ucraina

US President Joe Biden meets with China's President Xi Jinping during a virtual summit from the Roosevelt Room of the White House in Washington, DC, November 15, 2021.,Image: 643349839, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Administraţia Joseph Biden a avertizat, miercuri, că eforturile Chinei de a se „integra” în economia mondială riscă să fie afectate de poziţia Beijingului faţă de invazia militară rusă în Ucraina.

„Atitudinea lumii faţă de China şi voinţa acestei ţări de a avea o integrare economică mai intensă ar putea fi într-adevăr afectate de reacţia Chinei la apelul nostru de a adopta o acţiune determinată contra Rusiei”, a declarat miercuri Janet Yellen, secretarul american al Trezoreriei, citată de cotidianul Le Figaro, citat de mediafax.ro.
Janet Yellen a făcut aceste declaraţii într-un discurs rostit la Institutul Atlantic Council. China, care are relaţii bune cu Rusia, a evitat să condamne direct invazia militară rusă în Ucraina, dar a pledat în mai multe rânduri pentru respectarea suveranităţii naţiunilor şi a cerut Moscovei să găsească o soluţie diplomatică.

Înaintea izbucnirii războiului din Ucraina, preşedintele Chinei, Xi Jinping, a semnalat că susţine solicitările Rusiei de a primi garanţii de securitate din partea Alianţei Nord-Atlantice.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.
"
"
"
"

CITEȘTE ȘI ...

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

"
"

Ultimele știri

"
"

Newsletter

Bălți
Republica Moldova
21 °C
Cer senin Simte ca 21°C
Umiditate 61%
Vânt 21 km/h N
Presiune 1021 hPa
Prognoză 5 zile
Dum
22°C
0%
Lun
29°C
0%
Mar
34°C
0%
Mie
26°C
0%
Joi
25°C
0%