Un bărbat din Telenești a rămas fără 16 mii de lei, după ce a fost mințit pe Facebook

Citește și:

Un bărbat de 32 de ani, din Telenești a rămas fără 16 mii de lei după ce a căzut pradă unui escroc de 22 de ani din Chișinău. 

Potrivit poliției, acesta și-a creat un cont fals pe o rețea de socializare din numele fratelui victimei și motivând că se află în spital precum ar avea nevoie urgentă de bani pentru tratament.

Victima de 32 ani a transmis banii prin intermediul unui terminal de plată al unei bănci în Telenești.

- Advertisement -

Ofițerii Direcției investigații criminale a INI, în comun cu angajații Inspectoratului de Poliție Telenești, sub conducerea procuraturii Telenești, au efectuat percheziții la domiciliul suspectului, unde au depistat și ridicat  telefonul mobil utilizat la comiterea infracțiunii.

În cadrul acțiunilor de urmărire penală, polițiștii au acumulat probatoriu la complicitatea altor două persoane implicate în infracțiune.

Pe acest caz a fost inițiată o cauză penală în baza art. 190 din Codul Penal al RM „Escrocheria”.

Poliția atenționează repetat  despre mai multe acțiuni de estorcare de bani și înșelăciune a cetățenilor prin transmiterea de informații false și solicitarea anumitor sume bănești.  

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....
  sursa: cursbnm.md