/VIDEO/ „Cel mai greu a fost reintegrarea, mulți au început să bea”. Soldații din Afganistan și-au comemorat camarazii

Citește și:

Inițial se bucurau că au fost aleși să meargă la război, însă odată ajunși pe front au înțeles care sunt ororile provocate de acesta. Este povestea mai multor tineri care au ajuns să lupte în Afganistan.

„Noi eram tineri, băieți sportivi, ne mândream că ne-au ales pe noi. De fapt, războiul nu este interesant. Au decedat colegii mei, au fost răniți, și invalizi, și comoții. Este foarte strașnic.  12 băieți. Vă spun, au fost așa băieți buni. Maeștri în sport, profesori, toți cu studii neterminate. Băieți de treabă, sportivi, frumoși.”

- Advertisement -

Valerian Curchin povestește cu groază despre această perioadă. Și mai greu a fost reintegrarea în societate. Mulți dintre camarazii lui au încercat să își înece amintirile în alcool.

„Am nimerit în altă lume. Asta se numește sindromul Afganistanului. Noi foarte greu ne-am reintegrat în societate. Noi iubim dreptatea, noi nu suportăm violența. Noi am revenit cu totul diferiți. Noi am revenit nu cu doi ani, dar cu cinci ani mai maturi. Mulți au început a bea, de la nervi și suferință. Peste asta trebuie să treci, asta nu poți explica în cuvinte. Când în brațele tale moare prietenul tău, colegul, poate un conațional din Moldova, asta este o traumă sufletească.”

Tradițional, pe 15 februarie, la Bălți sunt comemorați cei care au căzut luptând pentru pace.

Chiar dacă au trecut deja 34 de ani de când soldații s-au retras de pe câmpul de luptă, Cei care au rămas în viață continuă să își comemoreze prietenii care și-au pierdut viețile.

„Decedați în urma războiului din Afganistan, din Bălți sunt 187 de oameni. Aproape 200 de oameni care nu au ajuns până astăzi. Care a rămas cu traume, care cu comoții .Cineva spune că a fost un război pe dreptate, cineva spune că nu a fost pe dreptate. În acea perioadă, conducerea ne-a spus că trebuie să plecăm, noi ne-am ridicat și am plecat.”

În urma războiului din Afganistan peste 300 de soldați din Republica Moldova și-au pierdut viața, 4 au dispărut fără urmă, iar alți 600 au fost răniți.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

 

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tânăr reținut la Bălți după ce a încercat să înșele o femeie de 89 de ani prin schema „ruda implicată în accident”

Un tânăr de 20 de ani a fost reținut de polițiștii și procurorii din Bălți, fiind suspectat de implicare...

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...
  sursa: cursbnm.md