Veste bună pentru satele Coșernița, Cernița, Temeleuți și Văscăuți din raionul Florești. Guvernul va finanța construcția aducțiunii de apă pentru aceste 4 sate cu conectarea la apeductul existent Zăluceni- Tîrgul Vertiujeni- Vertiujeni.
Decizia a fost luată azi, în cadrul ședinței Guvernului.
În prima etapă, Guvernul Republicii Moldova a finanțat construcția rețelei de apă în aceste 4 localități. Proiectele au fost în valoare de circa 30 mln lei, fiind finanțate prin Programul Satul European, de la bugetul de stat și cu suportul financiar al României.
După construcția aducțiunii, locuitorii din aceste 4 localități vor putea să-și conecteze gospodăriile la conducta de apă.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.