De trei ani, un bărbat cu probleme de sănătate mintală încearcă să-și facă dreptate, dar fără succes. Acesta acuză de acte de tortură angajații Spitalului Clinic de Psihiatrie, dar și polițiștii care l-au reținut atunci când a fost internat pentru un tratament prin constrângere, potrivit unui reportaj cusens.md.
Vanu Jereghi, directorul Institutului pentru Drepturile Omului din Moldova: „Dacă noi, ca organizație, împreună cu instituția Avocatului Poporului, destul de greu luptăm în acest caz, deja trei ani de zile, și noi nu avem nicio decizie, dosarul nici nu este transmis în instanță. Deci, organele abilitate nici nu au stabilit cine l-au maltratat pe beneficiar. Vă închipuiți ce se întâmplă în cazul unei persoane care este de una singură în acea instituție și nu are nici telefon, nici nu poate suna pe nimeni, tot sistemul este împotriva lui? Deci, el rămâne cu durerea lui stând acolo, în salonul acela”.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

