/VIDEO/ Blocul cu cinci etaje din Șoldănești, care risca să se prăbușească, consolidat. Locatarii au revenit în apartamente

Citește și:

„Aici în coridor, i-a uitați-vă, vedeți cum plouă. Iată acestea nu au fost așa de strașnic aici. I-a uite, plesnește placa, aici nu a fost chiar așa.”

Blocul cu cinci etaje de pe strada Jucov 2 din orașul Șoldănești, care putea să se dărâme în orice moment, a fost consolidat. Casa a fost reparată în totalitate, iar locatarii au revenit să trăiască în apartamente.

DUMITRU BARVINOC, locatar: „A fost rău, dar acum e bine. Acum e normal. E cald, totul e normal, frumos, aranjat. – De când v-ați întors aici? – Ei, deja avem o lună. Mulțumesc Guvernului că ne-au ajutat, că ne-au făcut reparație și totul e normal.”

- Advertisement -

„Era crăpătură aici, era crăpătură pe peretele acela, s-a demolat tot și s-a făcut totul din nou.”

„Crăpături, iată așa și pe la ferestre, și aici erau tare mari crăpături erau, erau.”

VALENTINA SOFRONI, locatară: „Înainte erau crăpături mari și băieții s-au străduit și au închis crăpăturile, acum e și mai cald și e mai bine, și deja trăim fără spaimă, așa corect. Că e foarte bine, noi ne bucură și le spunem mulțumesc foarte mult.”

Anul trecut, Guvernul a alocat peste 8 milioane de lei pentru consolidarea și izolarea termică a construcției.

VADIM GROZA, primarul orașului Șoldănești: „Avem o clădire care a fost reconstruită din alocația banilor de la Guvern prin Comisia Situației Excepționale, era o clădire care avea fisuri. Oamenii nu mai puteau locui deja în casa dată, chiar în timpul nopții se auzeau plesnituri diferite. Proiectul a costat circa 8 milioane de lei, alocați de Guvern, de către primărie prin Consiliul Orășenesc a fost alocat sume financiare pentru reparația scărilor din Blocuri, pentru amenajarea teritoriului.”

Problema a ajuns pe lista priorităților autorităților centrale și a fost rezolvată, după ce TV Nord a scris în anul 2022 despre situația în care se aflau locuitorii de atunci.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md