/VIDEO/ Blocul din Șoldănești, care riscă să se prăbușească va fi renovat și izolat termic. Câți bani a alocat Guvernul

Citește și:

Pe zi ce trece, pe blocul cu cinci etaje de pe strada Jucov 2 din orașul Șoldănești, apar noi fisuri. Recent, Guvernul a alocat peste 8 milioane de lei pentru consolidarea și izolarea termică a construcției, iar lucrările vor începe în cel puțin o lună. Oamenii speră că până la iarna, blocul va fi reabilitat.

De la ultima noastră întâlnire, Lidia Cușnir a reușit să facă reparație în coridor și bucătărie. În salon din păcate au apărut noi crăpături.

LIDIA CUȘNIR, locatară: „Ați văzut acolo că reparație am făcut coridorul și bucătăria. Acum a rămas camera iată să astup, aici e țeava de apă, vedeți cum se coșește. Tot, tapetul tot, se dilată. Iată aici tot trebuie să astup. Mai pe scurt aici a rămas să fac reparație și deja.”

- Advertisement -

Femeia în continuare este cu bagajul pregătit.

Cei care au rămas să locuiască în bloc, trăiesc cu frica în sân, dar spun că nu au unde pleca în altă parte.

ION MÎRZA, locatar: „Având doi copii mici este foarte îngrijorător să locuim, dar nu avem încotro, nu avem unde să ne mutăm, iar condițiile care ne sunt propuse pentru evacuare sunt nu atât de bune.“

DIANA MÎRZA, locatară: „Fisurile apar adică pe pereți, ele continuă, adică merg, se fac fisuri, da nu atât, situația e gravă mai sus. Ca fiecare locatar stăm cu frica aceasta, deja suntem mulțumiți că ne-a acordat și nouă un pic de atenție Guvernul.”

Aflat într-o vizită de lucru la Șoldănești, premierul Dorin Recean a vizitat blocul cu pricina. Acesta a anunțat că locatarii au creat o asociație, care va coordona procesele de licitație pentru compania care va realiza lucrările.

DORIN RECEAN, prim-ministrul Republicii Moldova: „Noi în 17 mai am alocat resursele și acum ei au pregătit proiectarea tehnică și lansează licitația. Toate procesele vor fi coordonate de către această asociație și corespunzător, acolo unde va fi necesar ca familiile să temporar, să trăiască în altă parte vor rezolva cu administrația publică locală. Înțelegerea mea este că nu toate familiile vor trebui să fie mutate în altă parte.”

În luna decembrie, TV Nord a scris despre blocul cu cinci etaje, care riscă să se prăbușească în orice moment. După mediatizarea subiectului, problema a ajuns pe lista priorităților autorităților centrale.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md