/VIDEO/ Două vulpi au fost salvate de la înec în raionul Ungheni

Citește și:

Două vulpi au fost scăpate de la înec, de către salvatori, în raionul Ungheni. Cazul a fost înregistrat în după amiaza zilei de joi, 19 mai, în apropierea satului Grozasca.

Urletele disperate ale animalelor care au căzut în apa unui bazin acvatic au fost auzite de către trecători. Aceștia au apelat la Serviciul 112, iar la fața locului a intervenit un echipaj de salvatori.

Animalele epuizate, încercau de mai mult timp să iasă la mal, dar din cauza înălțimii a malurilor abrupte și lunecoase nu aveau nici o șansă. Pentru salvarea acestora angajații IGSU au desfăcut scara ajungând la adâncimea potrivită unde se aflau animalele.

- Advertisement -

O vulpe, observând scara s-a urcat la mal de una singură, iar puiul micuț a fost prins de salvatori în cel mai scurt timp și adus în siguranța la mal. Potrivit salvatorilor vulpile au rămas nevătămate.

De la începutul anului 2022, angajații IGSU au efectuat 145 de misiuni la salvarea animalelor.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md