/VIDEO/ „Du-te vino”. Ședința Consiliului Municipal cu acuzații, pauze și părăsiri teatrale

Citește și:

Ședința Consiliului Municipal Bălți a degenerat într-un adevărat spectacol de nervi, acuzații și retrageri demonstrative. Totul a început cu o dezbatere tensionată care a durat peste trei ore doar pentru a iniția procedura de conferire a titlului de cetățean de onoare pentru veteranii celui de-al Doilea Război Mondial. Aleșii locali s-au acuzat reciproc de încălcări procedurale, lipsă de documente și presiuni politice.

CRISTINA CRAEVSCAIA-DERENOVA, consilieră municipală: „Este încălcat punctul opt, din cadrul Regulamentului, lipsește formularul și lipsește prezentarea. Este încălcat punctul 10, lipsesc cele 1000 de semnături, care sunt necesare și sunt sigură că, toți consilierii, printr-un efort comun, ar fi putut să acumuleze aceste semnături. Ați murat cererea, care a venit din partea Uniunii Veteranilor care a venit pe data de 14 aprilie. Ne-am pomenit cu acest proiect de Decizie, absolut nepregătit și care încalcă totalmente aceste regulament.”

ALEXANDR PETKOV, primarul de Bălți: „Așadar, prima, nu este nicio încălcare a cadrului legal, a doua, îmi spuneți ca la Ziua Orașului, o să vă reamintesc, că, consultările trebuie să fie după 15 zile lucrătoare.”

- Advertisement -

Fracțiunea PSRM a anunțat oficial boicotul ședinței, acuzându-l pe primar că face presiuni asupra Irinei Serdiuc, secretara Consiliului, împotriva căreia ar fi inițiat un proces contravențional

SERGHEI GRAMMA, consilier municipal: „Împotriva consilierilor municipali sunt 24 de cereri în instanță, ok, bine, luptă politică, luptați cu consilierii, nu ne plăceți. Dar, de ce să luptați cu aparatul primăriei. Cu întreprinderile municipale. Ați acționat-o în judecată să suspendați activitatea doamnei Serdiuc, domnule Petkov, doamna Serdiuc muncește în primărie 31 de ani, secretara consiliului este mai bine de 20 de ani, așa specialiști și oameni cu experiență nu există în Republica Moldova.”

ALEXANDR PETKOV, primarul de Bălți: „Orașul nostru, nu a celor care au plecat, al nostru, este lipsit de 25 de milioane de lei, trebuie să o cunoască toți.”

După o oră, ședința a fost reluată cu cvorumul necesar – 18 consilieri prezenți. Dar liniștea a fost de scurtă durată.

IVAN ȘUBERNEȚCHII, consilier municipal: „Aici, în situația data este aproape piața centrală, este destul loc, aș vrea să zic că, eu nu voi lua parte la vot și părăsesc ședința consiliului municipal. Mulțumesc.”

Consilierul a revenit peste 30 de minute și a argumentat decizia prin nevoia semnării documentelor aprobate.

Astfel, ședința Consiliului municipal Bălți a fost reluată.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md