/VIDEO/ Guvernul a alocat peste un miliard de lei pentru compensarea facturilor în școlile și grădinițele din R.Moldova

Citește și:

Guvernul a alocat peste un miliard de lei pentru achitarea facturilor în școlile și grădinițele din Republica Moldova. Gestul vine în contextul majorării tarifului pentru gazele naturale și facturile foarte mari, achitate de unele instituții din țară.

Declarația a fost făcută de Natalia Gavrilița, Prim-ministru al Republicii Moldova în cadrul unei întâlniri cu autoritățile publice locale din raionul Sîngerei. Totodată, șefa cabinetului de miniștri a menționat și a îndemnat primarii din aceste localități să depună cât mai multe proiecte de eficientizare energetică a instituțiilor de învățământ pentru a economisi resurse.

„Vă rog foarte mult să atragem atenție față de proiectele de eficiență energetică. Noi atragem atenție la mecanisme de compensare, dar vedem că din cauza războiul din țara vecină nu avem deloc stabilitate. Prețurile la resursele energetice pe piețele internaționale sunt în continuă creștere. Guvernul a alocat peste un miliard de lei pentru compensarea facturilor din școlile și grădinițele din țară. Eu am vizitat mai multe școli unde s-au implementat proiecte de eficientizare energetică și să știți că diferența din facturi a fost enormă”, a declarat Natalia Gavrilița.

- Advertisement -

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....

Patru medalii pentru Republica Moldova la Olimpiada Balcanică de Matematică pentru Juniori

Lotul olimpic al Republicii Moldova a obținut două medalii de argint și două medalii de bronz la Olimpiada Balcanică...
  sursa: cursbnm.md