/VIDEO/ Indiferent de opiniile politice, oamenii trebuie să păstreze relații de prietenie

Citește și:

Referendumul constituțional privind aderarea Republicii Moldova la UE a trecut pragul de validare la limită și a stârnit comentarii în societate. Indiferent de viziunile politice, bălțenii consideră că oamenii trebuie să se unească pentru binele comun.

„Trebuie să fim mai uniți, atunci totul va fi bine.”

„Eu cred că totul depinde numai de oameni, e alegerea fiecărui om să se supere pe cineva sau nu. Pur și simplu trebuie să fii un om bun, așa îmi pare, numai de asta totul depinde.”

- Advertisement -

Chiar dacă mai mult de jumătate dintre bălțenii care au ieșit la vot s-au exprimat împotriva aderării la UE, mulți localnici consideră că vectorul european este important pentru țara noastră, întrucât este singura cale de dezvoltare. 

„Eu am votat DA la referendum, pentru că noi toți lucrăm în Uniunea Europeană și toți primim colete de peste hotare. Eu cred că ar fi greșit ca noi să nu votăm pentru referendum.”

„Cred că este bine să ne uităm spre viitor, dacă nu pentru noi că am trăit ce am trăit, atunci măcar pentru copiii noștri. Un viitor mai frumos și mai prosper. În fiecare domeniu trebuie să fie schimbări spre bine, în orice domeniu, să începem chiar de la salariu.”

„Da, da, mai sperăm, chiar mult sperăm. Lumea să trăiască mai bine, să avem o infrastructură mai bună, cu alte cuvinte să mergem înainte, să nu ne întoarcem înapoi.”

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md