/VIDEO/ Prima zi din an, cu emoții la maternitatea din Bălți: șase copii născuți pe 1 ianuarie

Citește și:

Prima zi a noului an a venit cu emoții speciale la Spitalul Clinic Bălți. În timp ce orașul încă își revenea după noaptea de sărbătoare, în secția de maternitate s-au auzit primele plânsete ale anului: șase copii s-au născut pe 1 ianuarie, aducând bucurie în șase familii și un start simbolic pentru 2026.

Fiecare copil a venit pe lume sănătos, iar mamele se află într-o stare bună, sub supravegherea personalului medical.

ANNA MELNIC, mama: „O fată frumoasă Emilia, 3.100 kg, la naștere a asistat doamna Furtună, îi sunt foarte mulțumită, deoarece ea mi-a salvat copilul, m-a ajutat la naștere și sunt mulțumită acestei maternități, totul este perfect, personalul este foarte bun, toți au grijă unii de alții. Noi credeam că pe 25 – 27 decembrie, dar fetița noastră a decis pe 01.01.2026, să deschide acest an, așa să-i zicem.”

- Advertisement -

MARINA, mama: „Nu m-am gândit niciodată la așa dată specială. Mă aștept să fie prima în toate, dacă a venit în prima zi să fie prima în toate. Da, ne simțim bine ambele, foarte bine.”

Medicii spun că noaptea dintre ani a fost una intensă.

IRINA BASARABA, medică șef secția obstetrică: „Toate nașterile au avut loc fiziologic, copilașii sunt perfect sănătoși. A fost o gardă relativ ușoară, cu nașteri fiziologice, pentru noi contează rezultatul că mamele și bebelușii sunt perfect sănătoși. Toate mamele beneficiază atât de vizita obstetricianului, cât și a neonatologului, la necesitate avem și consultul psihologului, dar mamele sunt bine dispuse și mulțumite că sunt sănătoase și fericite.”

În total, în toată țara pe lume în prima zi din an au venit pe lume 38 de copii. 19 fete și 19 băieți.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md