8.7 C
Бэлць
vineri, martie 28, 2025

/VIDEO/ Seceta amenință culturile de toamnă în nordul Republicii Moldova. Ce soluții caută agricultorii

Citește și:

Daniel Leahu, agricultor din raionul Drochia, a semănat în acest an aproape 200 de hectare cu grâu și orz

DANIEL LEAHU, agricultor: „Bună ziua și bine v-am găsit în gospodăria mea, ne aflăm într-o frumoasă cultură de orz și în partea dreaptă o frumoasă cultură de grâu pe care o gestionez eu, la momentul de față, culturi de toamnă avem 50 la sută și pentru culturi de primăvară avem alocate încă 50 la sută din suprafață.”

Deși rotația culturilor a contribuit la menținerea solului într-o stare bună, lipsa precipitațiilor amenință dezvoltarea plantelor

DANIEL LEAHU, agricultor: „Avem mai bine de 3 luni, fără precipitații, cu productivitatea mai mare de 4 litri pe metru pătrat. Ca să înțelegeți, pentru a deveni productive precipitațiile care cad și a se lega, așa spunem noi, umiditatea din sol, trebuie să fie precipitații productive. Noi, efectiv, 3 luni de zile nu am avut niciun litru de precipitații productive. Noi am avut norocul de o toamnă exemplară, cu precipitații și precipitațiile cele de atunci, încă cumva vedeți câmpurile din spate. Plus asolamentul, desigur, asolamentul joacă rolul.”

- Advertisement -

Agricultorul speră la precipitații în timpul apropiat pentru că prognozele nu sunt deloc optimiste

DANIEL LEAHU, agricultor: „Prognozele sunt destul de sumbre, nu vreau să fie doar sperietori, dar vreau ca lumea să se calculeze, să înțeleagă adevărat cum stau lucrurile. Aici, deja având în vedere că cultura, mai ales orzul, a suferit foarte mult de la îngheț, pentru regenerarea aparatului foliar am aplicat deja azot încorporat în sol și totuși, dacă o puteți observa pe sol, acolo au rămas particulele din grășămintii, granule din îngrășeminte care nu au fost încorporate în sol.”

Fermierul încearcă să adopte metode moderne pentru a proteja solul și umiditatea

DANIEL LEAHU, agricultor: „Soluția singură care o văd la moment, e schimbarea tehnologiei și a modului de a gândi al agricultorului. Noi, la momentul de față, ne orientăm spre mini-till cu conversie în no-till. Sunt tehnologii speciale care ne va permite să conservăm atât solul cât și umiditatea din sol. Nu-i panaceea, nu-i o soluție care o să vă garanteze 100% cultura, dar e mai sigur, încă o săptămână, două, în perioada critică, să ajungem, poate, ne plouă. Astea sunt soluțiile care le văd la moment.”

Meteorologii prognozează ploi pe teritoriul Republicii Moldova la sfârșitul acestei săptămâni și începutul săptămânii viitoare

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/METEO/ Astăzi avem parte cer noros și fără precipitații

Potrivit Serviciul Hidrometeorologic de Stat, pentru astăzi, 28 martie, vom avea parte de cer noros și fără precipitații. În regiunile...

/VIDEO/ Lecții de groază. Un copil de clasa a doua, pălmuit de învățătoare în timpul orei

O învățătoare din Rîșcani este acuzată că a agresat fizic și verbal un elev de clasa a doua la...
  sursa: cursbnm.md