La prima ediție a festivalului au participat 9 colective de dansatori.
ANDRIAN CHIRIAC, coregraf: „Ne propunem ca la anul viitor, a doua ediție să o extindem chiar cu adevărat internațional, să vină și alte țări ale lumii. Anul acesta am chemat doar din Republica Moldova, suntem la număr 9 colective folclorice de dansatori, de la sud, centru, nord și așa mai departe.”
Organizarea evenimentului a fost susținută de către Administrația Publică Locală
CONSTANTIN COJOCARU, primarul mun. Edineț: „Este un festival ce se vrea a fi continuu, pe ani înainte. Este inițiativa unui tânăr care nu este edinețean prin formație, dar sper că îl facem, Andrian Chiriac. Implicarea noastră ține nemijlocit de infrastructură la Casa de Cultură, la nivel extra, Palatul de Cultură și alte aspecte. Este doar un început, dar unul care se vrea a fi pe potrivă.”
La festival au participat aproximativ 300 de copiii.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.