/VOX-POP/ Bălțenii își aduc aminte cu nostalgie de iernile de odinioară. „Țin minte, mă duceam la bunica în sat, cu săniuțele”

Citește și:

„Da, îmi este dor de așa ierni. Într-adevăr au fost mai geroase, mai cu ninsori, mai plăcute.”

Bălțenii își aduc aminte cu nostalgie de iernile de odinioară

- Advertisement -

„Ei, erau iernile chiar…, țin minte că la Sfântul Gavriil și Mihail, pe 21 noiembrie de-acum era zăpadă. La noi, eu sunt din părțile Drochiei, la noi era hram acolo și veneau, deschideau porțile părinții și veneau săniile, că iubeau, erau gospodari și iubeau tradițiile.”

„Eu cred că majoritatea oamenilor care au minim 30 de ani, le este dor de o iarnă adevărată, așa rea, rece și cu zăpadă. Aș vrea din nou să trăiesc așa, cumva te întorci în copilărie, și…, ne este dor desigur, dar ce să facem.”

„Desigur că ne este dor, țin minte în copilărie, mă duceam la bunica în sat, cu săniuțele, dar acum așa nu este. Mai țin minte că chiar Anul Nou se petrecea altfel, era mai așteptat. Ne comportam mai atent iar acum fiecare an e la fel pentru că nu aveam această atmosferă de iarnă.”

Oamenii spun că cel mai mult, lipsește zăpada

„Înainte erau iernile pline cu zăpadă, cu troiene, am trăit la sat. Și era destul de interesant, acum au rămas doar amintiri.”

„Desigur. Era zăpadă. Până la doisprezece noaptea, ne băteam cu bulgări de zăpadă, de războinicii, hochei, interesant era.”

„ Pe de o parte da, pe de altă parte nu. Eu lucrez într-o sferă că nu am nevoie de zăpadă. E lucru în plus, dar pe de altă parte da, pentru copii, da înainte era bine. Zăpadă era multă, ger, era plăcut în general.”

„Era bine, era ger, era omăt, frumos la Anul Nou era. Într-adevăr, dar ce să facem, așa sunt anotimpurile, nu le putem face nimic noi.”

„Mă dădeam cu sania, era fain, adică chiar ieșeam cu copiii în drum, din mahalaua mea și ne jucam foarte mult, până noaptea târziu, până la 00.00, era foarte fain. Dar acum, de când s-a schimbat clima nu mai este ce a fost.”

Dar voi țineți minte iernile geroase?

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/METEO/ Cod galben de caniculă în centrul și sudul țării. Câte grade vor fi astăzi

Serviciul Hidrometeorologic de Stat anunță pentru ziua de 22 iunie vreme stabilă și temperaturi ridicate pe întreg teritoriul Republicii...

Cum să vă plimbați animalele de companie în siguranță pe timp de caniculă

Temperaturile ridicate din sezonul estival pot reprezenta un pericol nu doar pentru oameni, ci și pentru animalele de companie....
  sursa: cursbnm.md