Într-un gest care a luat prin surprindere scena politică și juridică, Vladimir Plahotniuc a depus oficial o cerere de extrădare în Republica Moldova, adresată autorităților judiciare din Grecia. Potrivit comunicatului emis de avocații săi, fostul lider democrat își exprimă voința necondiționată de a colabora cu ancheta internațională și se declară pregătit să revină în țară pentru a participa la procedurile legale.
„Clientul nostru este gata să fie extrădat și este pregătit să facă uz de toate posibilitățile legale pentru a reveni în Republica Moldova”, se arată în comunicat.
Autoritățile elene sunt cele care vor decide în continuare asupra extrădării, conform cadrului juridic internațional. Avocații susțin că toate etapele vor fi urmate de documente oficiale, care vor fi prezentate publicului.
Această solicitare intervine pe fundalul unui interes reînnoit față de dosarele în care Plahotniuc este vizat, după o lungă perioadă de absență și speculații privind localizarea sa.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

