Un bărbat din raionul Florești a fost condamnat la 3 ani închisoare pentru trafic de influență la obținerea a trei permise de conducere.
Bărbatul susținea că are influență asupra angajaților Secției de Înmatriculare a Transportului și Calificarea Conducătorilor Auto Soroca, iar în schimbul a 700 euro, îi poate determina pe aceștia în vederea obținerii permiselor de conducere pentru trei persoane.
Urmărirea penală a durat 3 luni și a fost efectuată de către Direcția Generală Teritorială Nord a Centrului Național Anticorupție, iar judecarea cauzei s-a efectuat în termen 2 ani și 8 luni, fapt datorat eschivării inculpatului de la prezentarea sa în instanța de judecată.
Prin sentința din 26 iulie 2023, instanța l-a recunoscut vinovat pe inculpat de comiterea a două infracțiuni de trafic de influență, stabilindu-i pedeapsa cu închisoare pe un termen de 3 ani, cu executare în penitenciar de tip semiînchis.
La fel, prin sentința instanței a fost dispusă confiscarea sumei de 700 euro cu trecerea acesteia în bugetul de stat al Republicii Moldova.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.