Crimă după o masă de pomenire: 13 ani de închisoare pentru o femeie de 67 de ani

Citește și:

O femeie de 67 de ani a fost condamnată la 13 ani de închisoare pentru omorul unei femei de 70 de ani, crimă comisă în seara zilei de 1 noiembrie 2025, într-un apartament din municipiul Chișinău.

Potrivit probelor examinate în instanță, victima se afla în ospeție la domiciliul temporar al inculpatei, unde participa la o pomenire. După plecarea celorlalți invitați și pe fondul consumului de alcool, între cele două femei a izbucnit un conflict spontan.

Ancheta a stabilit că altercația ar fi degenerat după ce victima ar fi aruncat pisica gazdei peste balcon. În timpul conflictului, inculpata a lovit-o pe femeia de 70 de ani cu un cuțit de bucătărie în regiunea toracică.

- Advertisement -

În urma rănilor suferite, victima a decedat la aproximativ 30–40 de minute de la incident.

Instanța a dispus executarea pedepsei într-un penitenciar de tip închis pentru femei. Inculpata nu și-a recunoscut vina pe parcursul procesului.

Sentința nu este definitivă și poate fi atacată conform legii.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md