Doi ani și șase luni de închisoare pentru un șofer din Edineț prins beat la volan și fără permis

Citește și:

Un tânăr de 23 de ani din raionul Edineț a fost condamnat la doi ani și șase luni de închisoare, după ce a fost prins conducând în stare de ebrietate și a refuzat testarea alcoolscopică. Sentința a fost obținută de Procuratura raionului Edineț în instanța de judecată.

Potrivit materialelor dosarului, cazul s-a produs în noiembrie 2025. Tânărul conducea un automobil de model Mercedes, cu farurile oprite, în jurul orei 22:00, deplasându-se spre orășelul Cupcini. Acesta consumase câteva beri și a ieșit „la o plimbare cu mașina”, invitând și un prieten să-l însoțească.

Inspectorii de patrulare au observat automobilul în trafic, au pornit girofarul și l-au urmărit pentru a-l opri. Șoferul a tras pe dreapta abia la o benzinărie din centrul orașului Cupcini, unde a încercat să fugă, însă a fost reținut de polițiști.

- Advertisement -

Oamenii legii au constatat că acesta avea vorbirea incoerentă și mersul dezechilibrat, solicitându-i să fie supus testării alcoolscopice cu aparatul „Drager”. Tânărul a refuzat atât testarea, cât și prezentarea actelor. Mai mult, acesta nu deținea permis de conducere, fiind condamnat anterior, cu doar două luni înainte, pentru conducere în stare de ebrietate, având atunci o concentrație de 1,00 mg/l alcool în sânge.

Ulterior, la solicitarea procurorilor, acesta a fost plasat în arest preventiv, unde continuă să fie deținut.

Procuratura reamintește că refuzul testării alcoolscopice constituie infracțiune și se pedepsește, potrivit Codului penal, cu amendă de până la 150.000 de lei sau cu închisoare de la doi la cinci ani.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

O minoră de 12 ani, din satul Alexandru Ioan Cuza, Cahul, este căutată de poliție după ce a plecat...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md