/FOTO/ La gimnaziul din Bălășești, Sîngerei se construiesc două blocuri sanitare moderne

Citește și:

Elevii și angajații Gimnaziului din satul Bălășești, raionul Sîngerei, vor beneficia de condiții igienice îmbunătățite, o premieră în istoria instituției. Primăria din localitate se îngrijește de acest aspect, prin construirea a două blocuri sanitare moderne, în interiorul instituției.

Astfel, elevii și angajații instituției nu vor mai fi nevoiți să meargă la toaletă în curte, deoarece proiectul de îmbunătățire a condițiilor de igienă, lansat de Ministerul Educației și Cercetării, este în plină desfășurare.

Cu o investiție de aproximativ 343 de mii de lei din bugetul de stat, proiectul implică crearea și menținerea unui mediu școlar sigur și sănătos, care să contribuie la bunăstarea fizică și mentală a elevilor.

- Advertisement -

La acest moment, proiectul se află la etapa de finalizare, și se preconizează ca până la sfârșitul anului, noile facilități sanitare să fie date în exploatare.

Primara localității, Elena Neaga, își exprimă entuziasmul față de această schimbare : „ Această investiție îmbunătățește condițiile de igienă pentru elevii si profesorii din sat. Nu este un lux, este o necesitate, și reprezintă de fapt respectarea dreptului copiilor noștri la sănătate și educație, în condiții prielnice. Suntem recunoscători Guvernului republicii Moldova pentru această oportunitate și suntem nerăbdători să vedem rezultatele acestei inițiative„, – a spus Elena Neaga.

Inițiativa face parte dintr-un program mai amplu, în cadrul căruia se prevăd modernizarea blocurilor sanitare în școlile primare, gimnaziale și liceale la nivel național.

Bugetul total alocat pentru proiectele de modernizare a infrastructurii sanitare în instituțiile de învățământ pentru anul 2023 se ridică la 25 de milioane de lei. Această sumă va susține 22 de proiecte similare în diferite localități, menite să creeze un mediu școlar mai sigur și mai igienic pentru elevi și cadrele didactice.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Copilă dispărută din Cahul. Poliția cere ajutorul cetățenilor

Actualizare 23 iunie: Fata a fost găsită și se află în afara oricărui pericol.  Aceasta a fost recunoscută de o...

/VIDEO/ Căsuța rurală „La Beciul din Stâncă”, refugiu rustic de la Naslavcea

🏡 Pensiunea „La Beciul din Stâncă” din Naslavcea oferă turiștilor o experiență autentică în stil tradițional moldovenesc. 🌿 Cele trei gospodării rustice sunt amplasate într-o zonă pitorească de pe malul Nistrului, cu vedere spre Insula „Inima Moldovei”. 🌍 Locul atrage anual vizitatori din Republica Moldova, dar și din SUA, Franța și Polonia. #TurismRural #Naslavcea #Ocnița
  sursa: cursbnm.md