Un bărbat a ajuns la spital după ce mașina în care era a fost tamponată de un microbuz. Totul s-a întâmplat în această dimineață în apropierea satului Corlăteni din raionul Rîșcani.
Polițiștii au constatat preliminar că un bărbat în vârstă de 64 de ani, conducând un autoturism de marca Opel pe un drum secundar la ieșire din localitatea Corlăteni, nu s-ar fi asigurat corespunzător la intersecția cu traseul M-5, ignorând indicațiile indicatorului 2.1 „Cedează trecerea”, fiind tamponat lateral de un microbuz de model Mercedes Vito, condus regulamentar de către un alt bărbat.
Conducătorul autoturismului Opel a fost transportat la spital pentru îngrijiri medicale.
Ambii conducători auto au fost supuși testării cu alcoolscopul, rezultând că nu se aflau sub influența alcoolului în momentul producerii accidentului rutier.
Polițiștii continuă investigațiile pentru a stabili toate circumstanțele.