În regiunea transnistreană se introduce stare de urgență în sectorul economic. Decretul a fost semnat astăzi, 9 decembrie, de așa-numitul lider de la Tiraspol, Vadim Krasnoselski. Starea de urgență este instituită pe 30 de zile.
Decretul prevede raționalizarea consumului de gaze naturale, crearea unei rezerve de stat de resurse energetice, interzicerea exportului de resurse energetice, păstrarea vieții și a sănătății oamenilor va fi o prioritate.
Menționăm că vineri, 6 decembrie 2024, Krasnoselski a discutat cu mai mulți funcționari din regiunea autoproclamată despre eventuala criză energetică.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

