/VIDEO/ Cât timp se stă în ospeție. Bălțenii: „Când deja se strâng toate vasele de pe masă”

Citește și:

„Când deja strâng toate veselele de pe masă și se duc la culcare.”

„Cât timp trebuie să stăm în ospeție? Până se satură stăpânii de noi. Este o limită oarecare, eu știu, depinde și de om, trebuie și oleacă de soviste să ai. Vii în ospeție, trebuie să te uiți și supă împrejurări.”

„Dacă gazda, e primitoare, e caldă, putem să stăm, atât cât ne dorește inima, dar dacă vezi că deja începe a umbla și a strânge farfuriile și se duce pe la bucătărie, atunci deja trebuie să îți dai seama, care e om deștept, dar care e așa cum spune rusul „наглый”, el poate să stea și până dimineață, până nu îl alungă.”

- Advertisement -

„De oaspeți se bucură dublu, când vin și când pleacă. Dar 2-3 ore, nu mai mult, ca să nu plictisim și trebuie să avem rușine.”

„Atât timp cât are plăcere. Depinde la cine mă duc, dacă am plăcere stau mai mult, stau jumătate de oră, pot să stau și 10 minute.”

Totul depinde de oamenii la care mergi, spun bălțenii

„Depinde în ce ospeție, dacă la rude apropiate, mama, tata, durează mai mult, când în ospeție la ziua onomastică desigur că tot este o perioadă, mai scurtă.”

„Nu mai multe de două ore. – Da de ce? – Fiindcă stăpânul unde pleci, poate e ocupat, poate are ceva chestii.”

„Eu cunosc că până la 21.00 se poate de stat în ospeție, dar pe urmă desigur că nu este normal. Sunt din cei care stau până la unul de noapte, dar sunt și din cei care stau până la 21.00.”

„O oră, două, depinde la ce oaspeți plec. Cu cât mai repede cu atât mai bine. – De ce? – De atâta că se satură cred că și stăpânii casei.”

„Eu mă duc rar în ospeție. – Și cât timp stați? – Depinde la cine, dacă la copii mai mult, dacă la cineva nu atât de aproape mai puțin.”   

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

1 COMENTARIU

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/FOTO/ Amenzi de peste 25 de mii de lei aplicate de inspectorii de mediu din Bălți. Prejudicii de aproape 69 de mii de lei...

Inspectorii de mediu din Bălți au desfășurat recent acțiuni de verificare și control în teritoriu pentru a monitoriza respectarea...

/ANALIZĂ/ Administratorii statului. Cât câștigă și ce declară directorii care conduc companiile publice din nordul Moldovei

În declarațiile de avere pentru anul 2025, directorii a cinci companii și instituții publice cu sediile în nordul Republicii...
  sursa: cursbnm.md