Călătoria cu troleibuzul, mai scumpă. Cât vor achita bălțenii din 1 ianuarie

Citește și:

Călătoriile cu troleibuzele în municipiul Bălți se scumpesc. Consilierii municipali au aprobat în ședința de astăzi noul tarif. Astfel, din 1 ianuarie 2023, bălțenii vor achita 5 lei pentru o călătorie, față de 3 cât este acum.

Potrivit șefei Întreprinderii Municipale „Direcția de troleibuze Bălți”, majorarea tarifului este condiționată de scumpirea energiei electrice. Potrivit acesteia, de vinerea trecută, întreprinderea achita pentru energia electrică, în orele de vârf, 10 lei și 80 de bani kW.

Elena Maximciuc a mai menționat că chiar și după majorarea tarifului, întreprinderea municipală va avea un deficit de 6 milioane de lei.

- Advertisement -

Ultima dată, prețul pentru călătoriile cu transportul public din municipiul Bălți s-a majorat în luna martie a acestui an.

Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

/P/ Cum obții acel „summer glow” impecabil cu doar trei produse de bază

Vara este sezonul în care pielea are nevoie de mai multă libertate și mai puține straturi de machiaj. Temperaturile...

/VIDEO/ Accident la Sîngerei după incendiul unei cisterne cu combustibil: patru persoane, la spital

Patru persoane au fost transportate la spital după un accident rutier produs în apropierea localității Mihailovca, raionul Sîngerei, în...
  sursa: cursbnm.md