Guvernul va crea Agenția de Dezvoltare Regională a Municipiul Chișinău. Cine va intra în componența acesteia

Citește și:

Guvernul a hotărât că Chișinăul are nevoie de o dezvoltare strategică. Astfel, va fi creată Agenția de Dezvoltare Regională Municipiul Chișinău.

În componența Consiliului Regional pentru Dezvoltare Municipiul Chișinău vor intra:
– Primarul general;
– un reprezentant delegat de către Consiliul Municipal;
– trei primari delegați de adunarea generală a primarilor din Municipiul Chișinău;
– doi reprezentanți ai sectorului privat și doi reprezentanți ai societății civile.

Trotuarele sunt bune, dar orașul are nevoie de programe serioase în toate domeniile: apă și canalizare, mobilitate urbană, dezvoltare economică, digitalizare, servicii publice, locuințe și eficiență energetică etc. Chișinăul are nevoie de o dezvoltare strategică, astfel, Consiliului Regional pentru Dezvoltare Municipiul Chișinău va:

-coordona şi monitoriza procesul de elaborare a Strategiei de dezvoltare regională şi a planului operaţional;
 -mobiliza resursele regionale în scopul dezvoltării stabile şi durabile a localităţilor din regiune, avînd drept obiectiv îmbunătăţirea maximă a condiţiilor de trai pe întreg teritoriul regiunii de dezvoltare;
 -defini scopurile şi priorităţile în domeniul dezvoltării social-economice a regiunii respective de dezvoltare;
 coordona planificarea şi implementarea obiectivelor de dezvoltare regională din cadrul regiunii de dezvoltare, ne comunică despre aceasta,  ministrul Andrei Spînu.
Controlul asupra executării prezentei hotărâri se pune în sarcina Ministerului Infrastructurii și Dezvoltării Regionale.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru deTelegram și Instagram.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.

Ultimele știri

Tragedie pe traseul R6: Doi polițiști de patrulare au murit după ce au fost izbiți de o mașină în Grigorăuca. Șoferul ar fi adormit...

Cei doi polițiști de patrulare loviți în plin de un autoturism pe traseul R6, în localitatea Grigorăuca, raionul Sîngerei,...

Doi polițiști, loviți violent de un automobil la Sîngerei. Sunt în stare extrem de gravă

Un grav accident s-a produs în după-amiaza zilei de astăzi pe traseul R6, în satul Grigorăuca din raionul Sîngerei....
  sursa: cursbnm.md