Peste 150 de arbori, de diferite specii, au fost tăiați ilegal, în raionul Fălești. Inspectorii de mediu au depistat defrișările ilicite la fâșia forestieră de protecție a căii ferate pe tronsonul stației Fălești – Hiliuți.
Costul masei lemnoase dobândite în mod ilicit și sustrasă de la fața loculului, constituie peste 20 de mii de lei. În urma celor constatate a fost pornit un proces contravențional.
Toate materialele acumulate pe cazul dat urmează a fi transmise Inspectoratului de poliție Fălești în scopul identificării persoanelor care se fac vinovate de săvârșirea infracțiunii.
Fii mai aproape de echipa TVN.md. Vino pe canalul nostru de Telegram și Instagram.



